FORGOT YOUR DETAILS?

Alternativní řečnické formáty

UŽIVATELEM / 25.1.2015 / PUBLIKOVÁNO V Metodika, Novinky, RVP, , ŠVP, ,
LOGO ČDS

Pokud se vám tak docela nezamlouvá žádná z populárních možností, jak se zdokonalovat v řečnických schopnostech, a nepomohlo by vám ani zkusit některou z nich v online podobě, možná se vám bude líbit některá z variant, která je méně běžná, ale o to zajímavější.

Pokud preferujete samostatnou řeč před výměnou názorů, v USA se můžete setkat se soutěží s názvem Extemporaneous Speaking, jejíž obdoba jednu dobu fungovala i u nás pod názvem Za svým slovem si stojím. Smyslem této soutěže je připravit si krátkou řeč na předem vybrané téma, přičemž řeči jednotlivých řečníků na sebe nereagují a nemusí spolu nijak souviset. V této soutěži se hodnotí pouze schopnost lépe připravit a odprezentovat řeč.

Pokud by vám Extemporaneous Speaking přišlo stále příliš kompetitivní a technické, můžete zkusit účastnit se soutěží Toastmasters, kde byste v podstatě dělali to samé, akorát ve více přátelské atmosféře a na méně závažná témata. Toastmasters jsou totiž více než všechny řečnické soutěžní formáty o tom, kdo umí lépe ovládnout schopnost zdvořilé společenské konverzace.

Pokud vás zajímá čistě forma proslovu, recitační soutěže (jako například Wolkerův Prostějov nebo Slam Poetry) a soutěže v divadelní improvizaci jsou pak krokem dál zcela mimo debatu, nicméně stále zdokonalující schopnosti potenciálně užitečné při debatování. Pokud chcete naopak zkusit program, který zahrnuje velké množství lidí v reálnější situaci, můžete zkusit například model Spojených národů, ve kterém byste reprezentovali některý stát na mezinárodním summitu.

Větší množství účastníků i publika je také typické pro americký formát zvaný Public Forum rozhodovaný širokou porotou sestávající z členů publika. Další reálné situace zase simulují předstíraný soud nebo legislativní debata. A konečně naučit se něco můžete nejen z vyloženě soutěžního debatování, ale také z veřejných panelových debat a diskuzí s odborníky, které můžete klidně sami pořádat na vaší škole nebo v rámci vaší místní komunity. Jedním z příkladů programu, který se pořádáním takovýchto debat přímo zabývá, jsou u nás například Masarykovy debaty.

Tento článek je výňatkem ze zatím nepublikované metodologické příručky s názvem Škola debatou, jejímž autorem je Mgr. Martin Režný.

TOP